fbpx
  • info@sarahrobbie.hu
Blog
Az írói blokk leküzdése – tippek és megoldások

Az írói blokk leküzdése – tippek és megoldások


Az írói blokkot minden alkotó megtapasztalja időnként. De ne aggódj, ezzel nem vagy egyedül! Azt mondják, az írói blokk az alkotói folyamat természetes része, mégis, elég para, amikor szembesülünk vele. A jó hír az, hogy számos módszer létezik, amelyek segítenek túljutni rajta.

Az írói blokk az alkotói folyamat egyik leggyakoribb és legnehezebben megfogható akadálya. Ez az az állapot, amikor az író képtelen haladni a munkájával, legyen szó akár egy új történet elkezdéséről, akár egy már meglévő projekt folytatásáról. De mi is váltja ki pontosan ezt a – finoman fogalmazva – kellemetlen helyzetet?

Az írói blokk hátterében számos tényező állhat, például:

  1. Perfekcionizmus: A túl magas elvárások gyakran gátolják az alkotói szabadságot. Sok író attól fél, hogy amit leír, nem elég jó, és ez megbénítja a kreativitást.
  2. Stressz és fáradtság: A mentális vagy fizikai kimerültség akadályozhatja az ihletet, hiszen az írás energiát és koncentrációt igényel.
  3. Túlterheltség: Az időhiány vagy a határidők miatti nyomás szintén hozzájárulhat az írói blokk kialakulásához.
  4. Félelem az elutasítástól: Sok író aggódik amiatt, hogy a munkájuk nem fog megfelelni az olvasók vagy a kiadók elvárásainak.
  5. Kreatív kimerültség: Ha valaki hosszú ideig dolgozik egy projekten, előfordulhat, hogy úgy érzi, kiapadtak az ötletei.

Minden írót érint?

Bár az írói blokk nem minden írót érint egyforma mértékben, szinte mindenki találkozik vele karrierje során. A kezdők gyakran bizonytalansággal és önbizalomhiánnyal küzdenek, míg a tapasztalt írók inkább a túlhajszoltság vagy a kreatív kiégés miatt szembesülnek ezzel a problémával.

Milyen megoldások léteznek?

1. Fogadd el, hogy ez normális

Szinte hallom, ahogy felhorkansz. Tudom, mondani könnyű, de első lépésként tudatosítsd magadban, hogy az írói blokk nem kudarc, hanem tök normális dolog. Az agyunknak időnként pihenésre van szüksége ahhoz, hogy új ötleteket találjon. Adj magadnak engedélyt a szünetre, és ne ostorozd magad, ha egy ideig nem haladsz a munkáddal. Ez nehéz, én is mindig bűntudatot érzek, amikor mondjuk pont lenne időm írni, erre nem jön a flow. De ez van, el kell engedni. Kár ilyenkor erőltetni az írást, csak megerőszakoljuk a saját történetünket.

2. Alakíts ki írási rutint

Egy egyszerű heti menetrend kialakítása sokat segíthet, pláne, ha elfoglalt vagy. Nem kell minden nap csodát tenned – a lényeg, hogy rendszeresen leülj írni. Határozd meg előre minden héten, mikor fogsz alkotni, alakíts ki egy inspiráló helyszínt, egy kis buborékot, ahova elvonulva csak az írásra tudsz koncentrálni, miközben az egész ambiansz jó érzésekkel tölt el. Az írási idő betartása és a kellemes környezet hamar szokássá fog válni, és garantálom, hogy rendesen várni fogod azokat a napokat, amikor végre a történeted világába merülhetsz!

Én például hetente legalább három nap írok, a csütörtök és a vasárnap mindig fix, mindig este 8-kor kezdem, és mindig teázok (kivéve amikor borozok xD) hozzá, vörös fényeket állítok be a szobában, és az ehhez készített Spotify listámat nyomatom a háttérben. Imádom ezeket az estéket… :))
Persze ha hirtelen Pallasz Athéné homlokon csókol napközben, és le tudod írni, ami eszedbe jutott, tégy úgy! Ne várd meg a kijelölt időpontot. :))

3. Mozogj, mozdulj ki!

A mozgás serkenti a kreativitást. Egy séta a természetben, egy jógaóra vagy már akár néhány egyszerű nyújtógyakorlat is csodákra képes. Ha alapból otthon dolgozol, próbálj meg egy kávézóban, könyvtárban vagy más inspiráló helyen írni. A helyszínváltozás jót tesz!

Próbálj ki új dolgokat! Keress új hobbit! Utazz el! A friss környezet és az új ingerek új ötleteket fognak a felszínre hozni.

4. Írj mást, mint amit szoktál

Ha éppen egy regényen dolgozol, próbálj meg verset írni, vagy kezdj bele naplóírásba. Ha prózát írsz, kísérletezz drámával. Az írás formájának megváltoztatása segíthet kiszakadni a megszokott gondolkodásmódból, és új löketet adhat. Vagy annyira nem fog bejönni, hogy örülni fogsz annak, hogy végre ismét a szokásosat írhatod. 😀

5. Nyugodtan tarts szünetet

Ha úgy érzed, hogy semmi sem segít, néha az a legjobb, ha elengeded az írást egy időre. Foglalkozz mással, ami örömet okoz: olvass, nézz meg egy jó filmet, vagy kezdd el egy másik hobbidat. A pihenés feltölt, és új perspektívát adhat az írásodhoz. Én ilyenkor elmosogatok vagy veszek egy hosszú zuhanyt. Valamiért a csobogó víz hangjától mindig jó ötleteim támadnak.

6. Próbálj ki írásgyakorlatokat

Az írásgyakorlatok kiváló eszközök a blokk oldására. Néhány ötlet:

  • Írd le az első öt szót, amik eszedbe jutnak, és formálj belőlük történetet.
  • Állíts be egy időzítőt 10 percre, és írj megállás nélkül bármiről, ami eszedbe jut.
  • Írd le egy szobában található tárgy történetét.

Ezek a gyakorlatok nemcsak a kreativitást serkentik, de segítenek abban is, hogy felszabadultabban írj. Írói kurzusra is érdemes elmenni, az is hasznos! Ráadásul ott is adhatnak további tippeket a blokk leküzdésére.

Kapcsolódj más írókhoz

Bár az írás magányos tevékenység, nem kell egyedül küzdened a blokkal. Menj el írói kurzusra, lépj be írói csoportokba, beszélgess más írókkal, vagy olvass írással kapcsolatos blogokat. Mások tapasztalatai inspirálhatnak, és megnyugtathatnak, hogy nem vagy egyedül a blokk-problémával.

Zárógondolatok

Oké, hogy most írtam pár tippet, amik segíthetnek a blokk leküzdésében, de mindenki más. Ami valakinek segít, az neked lehet, nem fog. Én például nem csak akkor ötletelek, amikor írok, hanem elalvás előtt – amibe persze mindig belealszom -, de van, akinek ez nem működik. Ki kell próbálni sokmindent, egészen addig, amíg meg nem találod, neked mi segít.

Légy türelmes magaddal, és ne feledd: a történeted megérdemli, hogy elmeséld, szóval kitartást és ne add fel! 😊

Az alkoholizmus és az irodalmi világ között régóta fennálló kapcsolat van, amelyet gyakran maga az irodalom is romantikusan ábrázol. De vajon az egész csak sztereotípia, vagy van jogos alapja ennek a bélyegnek? Az Alkoholista írók című bejegyzésemből megtudhatod! :))

Tags :

Leave a Reply